KATEGORİLER

 • Bilmek İstedikleriniz

 • Alerjik Burun Tıkanıklığı                                                       

   

   Alerjik Burun Tıkanıklığıyla İlgili Merak Ettiğiniz ve Öğrenmek İstediklerinizi Aşağıdaki Makalede Bulabilirsiniz.

  Alerjik Burun Tıkanıklığı                                                      

   

   

   

   Alerjik nezle veya alerjik rinit yabancı alerjenlere karşı oluşan aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Ortam havasındaki alerjenler burun tarafından solunduğu zaman hastada şikâyetler başlar. Bu burunda tıkanıklık, gözlerde ve burunda kaşıntı, burun akıntısı ve aksırıktan oluşan klasik tabloya neden olur.

  Alerjik nezlede burnu döşeyen zar (mukoza) şişer, alt burun etlerinde büyüme olur. Bu iki durum burundan nefes alıp vermeyi güçleştirir. Normalde akışkan ve şeffaf olan alerjik akıntı koyulaştığı zaman burun tıkanıklığı daha da artar.

   
  Alerjik rinite bağlı burun tıkanıklığının tedavisi nasıl olmalıdır?

  Alerjik rinit’in genel tedavisi hakkında detaylı bilgiyi www.sinüzit.gen.tr’den edinebilirsiniz. Burada özellikle alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığının çözümü konusu üzerinde duracağız.

   
  İlaç tedavisi:

  Burun tıkanıklığının giderilmesi için alerjik rinitli hastanın burun mukozasında ve burun etlerinde küçültme yapan sprey veya hap (oral dekonjestanlar) kullanımı gerekebilir.

  Alerjik nezlede burnu açmak amacı ile kullanılan dekonjestan spreyler (otrivine, iliadin) çok etkilidir. Ancak kısa süreli kullanılmalıdır.

   

  ÖNEMLİ NOT: Uzun süreli burun açıcı spreylerin kullanımı bağımlılık yapabilir (rhinitis medicamentosa).

   

  Dekonjestan spreyler (otrivine, iliadin) dışında steroidliz (kortizon) burun spreyleri alerjiye bağlı burun tıkanıklığını gidermede oldukça etkilidir. Etkinliklerinin ortaya çıkması için uzun dönem kullanılmaları gerekir. Kortizonlu spreylerin kullanımına bağlı yan etkiler sık değildir. En yaygın olanı burunda irritasyon ve bazen burun kanamasıdır.

  Ağızdan alınan tıkanıklık giderici haplar çok etkili olup, sıklıkla antihistaminiklerle birlikte kullanılır. Uzun süre güvenle kullanılabilirler. Bu ilaçların yan etkileri uykusuzluk, baş ağrısı ve çarpıntıdır.

   
  Cerrahi tedavi:

  Alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığı ilaç tedavisine cevap vermezse, çeşitli cerrahi uygulamalardan biri düşünülebilir.

   

  Alt burun etlerini (konka hipertrofisi) küçültücü cerrahi: Alerjik nezleye bağlı burun etlerindeki büyüme ilerlediği vakit cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir. Ofis ortamında radyofrekansla etleri küçültülebilir. Yeterli olmayan olgularda genel anestezi altında et küçültücü ameliyatlar yapılır. Detaylı bilgi için burun etlerinde büyüme ve tedavisi sayfasına bakabilirsiniz.

   

  Burun poliplerine yönelik cerrahi: Alerjik nezlesi olan hastalarda burun polipleri sıklıkla görülebilir. Polipler burnu tıkayabilir. Poliplere yönelik endoskopik cerrahi bu gibi durumda oldukça faydalı olacaktır. Daha geniş bilgi için sinuzit.gen.tr sitesinde "Endoskopik cerrahi" konusunu inceleyebilirsiniz.

   

  Deviasyon ameliyatları: Var olan septum deviasyonu veya başka burun patolojileri (nazal valf sorunu vs) alerjik hastalarda şikâyetleri artıracaktır. Bu sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi sonrası alerjiye bağlı burun tıkanıklığı belirgin şekilde azalacaktır. Daha fazla bilgi için "Septum Deviasyonu ve Tedavisi" konusunu okuyabilirsiniz.

   

   

   

   

  Etiketler:

   

  alerji astım tedavisi, astım alerji tedavisi, alerjik rinit
  astım, alerjik astım nedir, astım krizi, astımın belirtileri, astım belırtılerı,
  astımda bitkisel tedavi, alerjik astım belirtileri, allerjik astım belirtileri,
  astımın tedavisi varmı, astıma bitkisel çözüm, alerji tedavisi, alerji testi, en
  iyi alerji ilacı, alerji kremleri, alerji iğnesi, alerjik nezle bitkisel tedavi,
  polen alerjisi bitkisel tedavi, alerji doktoru, alerjinin tedavisi, alerjik
  hastalıklar, alerjik rinit ilaçları, alerji testi nasıl yapılır, alerji testleri,
  çocuklarda alerji testi, alerji çeşitleri, toz alerjisi, alerjik nezle tedavisi,
  en iyi alerji doktoru, çocuk alerji doktoru, alerji için şifalı bitkiler, alerji
  hastalıkları, akar alerjisi, alerji belirtileri, gıda alerji testi, alerji
  türleri, alerji doktorları, alerji merkezi, gıda alerjisi testi, polen alerjisi
  aşısı, alerji testi nerede yapılır, alerji tedavi yöntemleri, ev tozu akarı
  alerjisi, alerji tedavi, alerjik burun tıkanıklığı, polen alerjisi tedavisi, bahar
  alerjisi tedavisi,